עמוד הבית  |   אודות  |   ארכיון  |   ואלה תולדות  |   פולקלור ומנהגים  |   מוזיאון  |   מודעות  |   פורום  |   צ'אט  |   סקר  |   חדשות  |   עיתון  |   מועדון  |   צור קשר   

אישור  חיפוש

גרסא להדפסה מנהיגי הקהילה ורבניה ואלה תולדות
רבי ציון ביתאן זצ"ל

החכם השלם הדיין המצוין המקובל האלוקי

מחבר/מבצע:   דוד ג'יעאן (נכד הרב)
פורסם ב:   עאדא מס' 62
תאריך:   20/05/2006

לחץ על התמונה כדי להגדיל אותה
רבי ציון ביתאן זצ"ל , נולד בג'רבה בשנת תר"ך (1860) , למשפחת רבנים גדולים , דיינים ואבות בית דין . אביו ר' חיים ביתאן זצ"ל , סבו ר' נסים ביתאן זצ"ל ראב"ד של טוניס , אבי סבו ר' משה זצ"ל בן לר' אברהם ביתאן זצ"ל דיין בג'רבה במחצית השניה של המאה ה- 17 ואמו שמה כמיסה ז"ל.
ר' ציון זצ"ל התעלה והצטיין בלימודיו ובשנת תרל"ח (1878) בהיותו בגיל 18 סיים את לימודיו , קיבל הסמכה לרבנות ונתמנה כמלמד ומרביץ תורה וכן המשיך בלימוד הקבלה.
שנה לאחר מכן נפטר אביו והוא ואחיו רחמים ואחותו מזלה עברו לגור אצל סבו ר' נסים ביתאן זצ"ל . תקופה זו היתה עבורו תקופה קשה , נאלץ היה להמשיך ללמוד וללמד עד שנהיה גאון עצום בתלמוד בקבלה ובהוראה . נהרו אליו ילדי העניים והם אהבו אותו אהבה עזה מאחר והוא הבין לליבם ומצבם שהיה כמצבו .

בשנת תרמ"ג (1883) בהיותו בגיל 23 שנה נשלח לטריפולי לפי הזמנת ראשי הקהילה שם בכדי ללמד בישיבת "צ'אר סוויד" .מיד עם הגיעו לטריפולי התחבב על כל תלמידיו וגם שם אהבו אותו כולם על מזגו הנוח , על מילה טובה ועל עזרה חומרית קטנה לילד .
מאחר ור' ציון זצ"ל הגיע לטריפולי לבדו ואינו מכיר איש , לכן התארח אצל משפחת הגביר משה לביא ("שישי") והוא היה להם כבן . אהבו אותו מאוד וכשרווח לו קצת והפרוטה היתה מצויה בכיסו ביקש לשכור לו חדר בסביבה . משפחת לביא לא הסכימה לתת לו לעזוב והם שכנעו אותו להיות אצלם כבן בית ועם הזמן חיתנו אותו עם הבת שלהם עזיזה בשנת תרמ"ח (1888) .
 
עם הזמן הישיבה התפרסמה כבית ספר לרבנים וכל תלמיד התגאה להיות בין התלמידים בישיבה . רוב הרבנים המפורסמים של טריפולי וסביבתה באותה תקופה קיבלו את הסמכתם בישיבה הזו בראשותו של ר' ציון ביתאן זצ"ל .
בין התלמידים המוכשרים היה תלמיד חריף במיוחד והוא ר' יוסף בן כמוס ועזיזה ג'יעאן זצ"ל שהיה יתום מהוריו .
ר' ציון זצ"ל אהב את התלמיד כבנו ממש וקירב אותו לביתו ולמשפחתו ובשנת תרס"ז (1907) חיתן אותו עם הבת שלו הבכירה רחל , שבע הברכות נערכו ע"י החכם באשי ר' שבתאי חזקיה זצ"ל , ושמחתו היתה רבה כשזכה לראות את חתנו מתמנה בשנת תרע"ז (1917) כדיין . וזאת לאחר עשר שנות לימודים אצל אב"ד דאז ר' כמוס אג'רבי זצ"ל .
מסיבה בלתי ידועה עזב ר' ציון עם משפחתו את טריפולי לטוניס למספר שנים ובשנת תרפ"ג (1923) נתבקש ע"י ועד הקהילה של טריפולי לחזור לטריפולי ולשמש כדיין בנוסף להיותו ראש הישיבה.
באותו בית דין שימשו כדיינים ר' ציון ביתאן זצ"ל וחתנו ר' יוסף ג'יעאן זצ"ל ביחד עם ר' אברהם חביב זצ"ל , ר' רפאל דאבוש זצ"ל ור' רחמים עגיב זצ"ל , כמובן בתקופות שונות ומשנת תרפ"ו (1926) כיהן בבית דינו של ר' יצחק בוכבזה זצ"ל .
עם פטירת ר' יצחק בוכבזה זצ"ל בשנת תר"צ (1930) הצטרף אליהם ר' יוסף יונה זצ"ל .
בשנת תרצ"א (1931) הגיע מבנגאזי הרב הראשי כמוס פלאח זצ"ל בכדי לבחור לו דיין במקומו של הדיין ר' מרדכי כהן זצ"ל שנפטר באותו זמן . ועד הקהילה התלבט בהחלטתו את מי לשלוח . לאחר שיחות ממושכות בין הרב כמוס פלאח זצ"ל ובין ר' יוסף ג'יעאן זצ"ל הסכים האחרון לנסוע למרות היותו מטופל במשפחה מרובת ילדים . ביום הנסיעה כל העיר ליוותה את ר' יוסף ג'יעאן זצ"ל עד שנפרדו ממנו הקהל עם עלייתו לכבש האוניה . בבנגאזי התמנה כדיין וכממלא מקום של ר' כמוס פלאח זצ"ל ועם פטירתו של ר' כמוס פלאח זצ"ל נתמנה ר' יוסף ג'יעאן זצ"ל כאב בית דין וכרב ראשי לבנגאזי ולקירינאיקה .
עם עזיבתו של ר' יוסף ג'יעאן זצ"ל את טריפולי נתמנה ר' ציון ביתאן זצ"ל כאב בית דין עד לשנת תרצ"ג (1933) . באותה תקופה השלטון האיטלקי היה פשיסטי ועוין ליהדות והחל להציק ליהודים בדרישות שונות בכדי להרחיקם מהדת , כגון: פתיחת חנויות בשבת, לימודים בבתי ספר בשבת ועוד . כן עשה הכל בכדי להרחיק את כל אלה שעמדו בדרכו . לכן מצא השלטון האיטלקי עילה להרחיק את ר' ציון ביתאן זצ"ל בגלל היותו נתין צרפתי ור' ציון זצ"ל היה נאלץ לעזוב את העיר וגם כאן כל יהודי העיר ליוו אותו לנמל עם בכיה ולא רצו להיפרד ממנו .

ר' ציון ביתאן זצ"ל הרביץ תורה בקהילת לוב תקופה ארוכה והעמיד מאות תלמידים שהם ותלמידיהם משמשים כרבנים ומהללים ומשבחים בכל הזדמנות את רבם הדגול שנטע בהם את אהבת הארץ והבריות ואת החשק ללמוד וללמד.
ר' ציון ביתאן זצ"ל כתב ספרים אחדים בתחומים שונים. ספרים אלה עברו מיד אל יד בין נכדיו שגרו בטוניס במטרה שימצא להם גואל ויוציא אותם לאור . היום מתברר שאין עקבות לספרים הללו.
 
ר' ציון ביתאן זצ"ל זכה לאריכות ימים ושיבה טובה ונפטר בטוניס ביום י"ח חשוון תשט"ו (1955) בגיל 95 .
תהיה נשמת הצדיק צרורה בצרור החיים, אמן!
 
מרכז אור שלום - לשימור והנחלת מורשת יהודי לוב © כל הזכויות שמורות 2002 - 2005 האתר נבנה ע"י Guru4rent בניית אתרים